Dwie trzecie (66%) Polaków martwi się, czy wystarczy im pieniędzy na emeryturę, a tylko 24% sądzi, że na emeryturze utrzyma taki sam standard życia, jak przed nią, wynika z badania ING. Aż 70% Polaków oczekuje, że państwo i pracodawca zapewnią emeryturę. Są skłonni dołożyć do PPK, jeżeli to samo zrobi pracodawca.

Polacy oszczędzają za mało – niski poziom dochodów i wysoki poziom (relatywnego) ubóstwa częściowo wyjaśniają tę sytuację. Są jeszcze inne powody – badania behawioralne pokazują, że przeciwnikiem jest ludzka psychika – krótkowzroczność, słaba umiejętność planowania, większa awersja do długu niż satysfakcja z pomnażania oszczędności, wynika z badania ING, zaprezentowanego podczas konferencji „Polacy na lepszych emeryturach”.

– Pracownicze Plany Kapitałowego pomagają w oszczędzaniu na emeryturę, ale nie rozwiązują sytuacji. Im biedniejsze jest społeczeństwo tym trudniej zachęcić do oszczędzania. To dotyczy nie tylko Polski – mówi ISBnews.TV Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.