Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, od 1 lipca wszystkie obligacje niepubliczne, certyfikaty inwestycyjne oraz listy zastawne, muszą być zdematerializowane i złożone do depozytu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych – mówił ISBnews.TV Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach 13-15 maja br.

– Nowe przepisy zmienią sposób funkcjonowania rynku kapitałowego. Niektórzy kontestują to rozwiązanie jako utrudniające, będące barierą, zwieszające koszty obsługi długu niepublicznego korporacyjnego. Ale trzeba pamiętać, że przede wszystkim są to przepisy, które zwiększają przejrzystość, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonowania na rynku – wyjaśnił.

Dlatego – podkreślił prezes – Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przygotowuje aplikację, która pozwoli w 24 godziny przyjąć do depozytu papiery niepubliczne co w znacznym stopniu zwiększy komfort zarówno inwestorów, jak i wiedzę na temat tego, co się dzieje rynku z całym obszarze emisji długu korporacyjnego.

KDPW pracuje nad projektem eVoting. Na czym polega to rozwiązanie? – To aplikacja oparta na technologii blockchain. Każdy inwestor, który będzie chciał brać udział w walnych zgromadzeniach akcjonariusz będzie to mógł robić nawet ze swojego smartfona. Dostęp on-line będzie bezpieczny i pewny – wyjaśnił Maciej Trybuchowski.

Agencja ISBnews była głównym patronem medialnym XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.