Taki był 2020 rok: pandemia koronawirusa, lockdown, kryzys gospodarczy…

Rok 2020 zapisze się w historii jako rok pandemii koronawirusa. Przypominamy najważniejsze i najciekawsze materiały wideo mijającego roku. 

Rok 2020 rozpoczęliśmy od Gali ISBnews „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”

 • W uroczystości wzięło udział ponad 300 osób ze świata polityki i biznesu. Agencja ISBnews uhonorowała firmy i instytucje prowadzące swoją działalność w sposób transparentny, uczciwy wobec kontrahentów i partnerów z zasadami społecznej odpowiedzialności. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Anna Milewska, prezes Skarbiec Holding; Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium; Marek Moroz, wiceprezes ds. finansowych Unimot; Witold Waśko, wiceprezes Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka; Barbara Misiewicz-Jagielak, Grupa Polpharma oraz Emil Górecki, Echo Investment zostali uhonorowani nagrodami Agencji ISBnews podczas II edycji gali „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”. Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach odebrali: Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty; Daniel Janusz, prezes Feerum; Krzysztof Kępiński, GSK Poland; Adam Kokoszkiewicz, Polski Standard Płatności; Krzysztof Sylwerski, Play oraz Grupa Lotos; Innogy. Agencja ISBnews przyznała dwie nagrody specjalne. Otrzymali je: Jacek Janiszewski, „Stowarzyszenie Integracja i Współpraca” oraz Stanisław Jarosz, prezes firmy Taurus. Tytułem „Rewolucjonista” została nagrodzona spółka Ryvu Therapeutics. Gala odbyła się 6 lutego 2020 r. w Sali Marmurowej Pałacu Kultury.

Marzec

 • ogłoszenie pandemii SARS-CoV-2 przez Światową Organizację Zdrowia
 •  wprowadzenie pierwszego lockdownu w Polsce i wielu krajach na świecie

 • Premier Mateusz Morawiecki ogłasza uruchomienie Tarczy Antykryzysowej dla firm – Rząd przygotował tarczę antykryzysową o szacunkowej wartości 212 mld zł, składającą się z 5 części: filaru osłonowego dla pracowników, filaru gwarancji kredytowych, wsparcia dla służby zdrowia, filaru kapitałowego i inwestycji publicznych

 • Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce oraz zawieszenie zajęć w szkołach do Wielkanocy

 • Taktyka Polski w walce z koronawirusem jest skuteczna? Rozwój pandemii jeszcze przed nami? Mariusza Gromada, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Banku Millennium, matematyk i statystyk analizuje dane o koronawirusie. Istnieje wiele nieporozumień w różnych analizach danych dotyczących tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Mariusz Gromada codziennie bada dane i sytuację, starając się być obiektywnym. Jego zdaniem zawsze należy porównywać odpowiadające sobie wartości. Dlatego kraje europejskie zostały sprowadzone do wspólnego mianownika definiując dzień pierwszy (łącznie około 50 przypadków) oraz porównując stan liczby zarażonych na dzień czternasty (13 dni po pierwszych około 50 przypadkach).

 • Zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami: do pracy, apteki – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, na której ogłoszono kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Zaznaczył, że takie sytuacje, jak wyprowadzenie psa czy wyjście na spacer jest niezbędne, ale należy je ograniczyć. Ograniczenia mają także dotyczyć środków komunikacji miejskiej, jedynie do drugie miejsce będzie mogło być zajęte. Minister zdrowia zaapelował do władz miast o zastosowanie tych zaleceń w transporcie miejskim. Nie doprowadzajmy do takiej sytuacji, gdy przebywanie w jednym autobusie może doprowadzić do zarażenia – powiedział Szumowski.

 • Koronawirus drastycznie wpłynie na polski rynek pracy. W najbliższych dniach pracodawcy będą podejmować decyzje dotyczące zatrudniania. Jaka będzie skala zwolnień? Wszystko zależy od skuteczności i szybkości działania rządu we wprowadzaniu pakietu antykryzysowego. – Obecna sytuacja z pandemią koronawirusa będzie miała silne przełożenie na rynek pracy. Pracodawcy stają przed koniecznością podjęcia decyzji, czy zwalniać pracowników – mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z ISBnews.TV

 • Te branże stracą najwięcej na pandemii koronawirusa… a kto „wygra”? Koronawirus wpływa praktycznie na wszystkie sektory gospodarki. Wpływ pandemii na poszczególne branże analizuje Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w rozmowie z ISBnews.TV. Jak KUKE wpiera przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej? Czy europejscy producenci będą szukać poddostawców w Polsce, która ma bardzo dobre położenie logistyczne oraz wykwalifikowaną i tańszą siłę roboczą? Czy odbicie w polskiej gospodarce będzie gwałtowne?

 • Jakie ograniczenia wprowadził dziś (31.03.2020) premier Mateusz Morawiecki w związku z pandemią koronawirusa?

Kwiecień

 • Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Nie ma takich danych, które mogły z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wideokonferencji.  Minister zdrowia poinformował też, że zasada trzech „I” będzie obowiązywała przez 1,5 roku, 2 lata.

 • Prof. Gomułka: przed nami głęboka recesja Działania podejmowane przez rządy i banki centralne, niezwykle agresywne, które mają na celu ograniczyć negatywne skutki działań administracyjnych związanych z pandemią, ujawnią się w znacznym dopiero w przyszłym roku – podkreśla prof. Stanisław Gomułka w rozmowie z ISBnews.TV

 • 14 kwietnia 2020 r. Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata wylądował na warszawskim Okęciu. Transmisję z lądowania można było oglądać na żywo na oficjalnym profilu FB Lotniska Chopina. Maszyna wystartowała wczoraj o godz. 11.20 czasu warszawskiego z lotniska w chińskim Tianjinie. Antonow przywiózł do Polski niezbędne środki do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znalazło się m.in. 1 mln maseczek typu FFP2 , ponad 200 tys. kombinezonów ochronnych oraz około 250 tysięcy przyłbic.

 • Jak mocna będzie recesja? Prognoza Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich zakłada drastyczny spadek PKB w Polsce.

 • Koronawirus w gospodarce. Możliwe trzy scenariusze. Najbardziej optymistyczny zakłada, że z epidemią koronawirusa będziemy funkcjonować tylko przez kilka tygodni – mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z ISBnews.TV

 • Ponad połowa przedsiębiorców negatywnie ocenia kondycję swoich firm. Przewidują średni spadek przychodów o ok. 55 proc., a zatrudnienia – o ok. 15,5 proc. – wynika z badania zrealizowanego przez Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej.

 • Sprzedaż w e-commerce wzrosła w ostatnich tygodniach między 23-35%, szacuje prezes InPost Rafał Brzoska w rozmowie z ISBnews.TV. Jednak – według niego – takie wzrosty nie potrwają długo, a branża odczuje efekty nieuchronnej recesji i osłabienia siły nabywczej społeczeństwa. – Szacuję, że sprzedaż w całym e-commerce wzrosła między 23-35 %. Raczej wysokie dwadzieścia kilka procent niż powyżej trzydziestu, ale patrząc przez pryzmat wielkości branży – to naprawdę olbrzymi skok i to w tak krótkim czasie. To wszystko odbywa się z dnia na dzień – powiedział Brzoska w rozmowie z ISBnews.TV.

Maj

PKN Orlen, KGHM, Pekao SA: Kryzys szansą dla polskich Czempionów – debata ISBnews. Największe polskie przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do globalnego spowolnienia gospodarczego, które będzie konsekwencją pandemii koronawirusa – uważają prezesi największych polskich spółek, którzy uczestniczyli w XIX Debacie Eksperckiej ISBnews, „Polscy Czempioni w okresie globalnego spowolnienia” zrealizowanej przez ISBnews.TV. W ich zgodnej opinii, kryzys to czas na weryfikację strategii biznesowej, przegląd aktywów, ale także na fuzje i przejęcia słabszych, ale atrakcyjnych podmiotów, które mocniej odczują recesję.

 • O nowych zasadach dotyczących IV etapu odmrażania gospodarki mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej. – Maseczki to nie jest żaden cudowny lek, ale wśród podstawowych zaleceń epidemicznych one cały czas się znajdują: dezynfekcja, dystansowanie, maseczki. Gdy sytuacja idzie w dobrym kierunku możemy zmniejszyć restrykcje – mówił premier.

 • Kiedy powrót do nowej normalności?

 

Odmrażanie gospodarki powinno być z nami konsultowane. Do restartu gospodarki trzeba się przygotować, szczególnie w firmach, które dotychczas były zamknięte – stwierdził Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP w rozmowie z ISBnews.TV – Konsultuję kwestie odmrażania gospodarki z moimi kolegami z Europy. I wszyscy jesteśmy przekonani, że powinno się odmrażać gospodarkę najszybciej jak się da, najwolniej jak to konieczne. Potrzebujemy perspektywy, którą powinniśmy wypracować wspólnie z rządem” – stwierdził Malinowski.

Czerwiec

 • W krótkim okresie skutki pandemii COVID-19 w branży budowlanej będą mniej odczuwalne niż w innych gałęziach gospodarki, ale w latach 2021 -22 może nastąpić spowolnienie nowych inwestycji – ocenił prezes Selena FM Krzysztof Domarecki w rozmowie z Katarzyną Walterska, ISBnews.TV. Big Data i social tracking powstrzymałyby rozwój pandemii, ale Europa ma problem z ograniczaniem pojęcia demokracji tylko do kwestii wolności.

 • Wskaźnik PMI – zwykle wcześniej pokazujący tendencje w koniunkturze i nastoje w przemyśle – przestaje być wiarygodny. Oceniając ocenić sytuację w gospodarce należy patrzeć na inne bardziej miarodajne dane – uważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Obliczanie wskaźnika PMI bazuje na pytaniach z rodzaju „lepiej”, „gorzej”. Jeśli zmiany w gospodarce zachodzą zgodnie z cyklem koniunkturalnym, czyli w miarę liniowo, stopniowo, to te indeksy dobrze sobie radzą, wychwytują te tendencje. Natomiast jeśli zmiany mają charakter zero jedynkowy, czyli zmiana dotyczy niemal wszystkich na raz, to PMI nie wychwytuje skali polepszenia lub pogorszenia – podkreślił Przemysław Kwiecień w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Praca zdalna może być w Polsce powszechna po ustąpieniu pandemii COVID-19, ale wymagane są zmiany w prawie. Takiej formy świadczenia pracy w naszym kraju po prostu nie ma – mówił Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z ISBnews.TV

Lipiec

 • Ustawy COVID-we przestaną obowiązywać we wrześniu. Trudno sobie wyobrazić żebyśmy dalej pompowali w gospodarkę takie pieniądze, jak w czasie pandemii. To nie są pieniądze z nieba, tylko z obligacji wyemitowanych przez państwo polskie. W związku z tym wszyscy, wykupując te obligacje później z banków, będziemy musieli za nie zapłacić – ocenił Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Pomoc państwa w postaci bonu turystycznego nie obejmie hoteli miejskich, konferencyjnych i kongresowych, które stanowią 70 proc. obiektów w kraju. Część z nich może zniknąć z rynku – mówił Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w rozmowie z ISBnews.TV

 • Członkowie Rady Przedsiębiorczości postulują podjęcie przez kandydatów na urząd Prezydenta RP szeregu zobowiązań, których realizacja gwarantowałaby, że podpisywane ustawy spełniałyby wysoki standard stanowienia prawa. Postulaty dotyczą także inicjatywy legislacyjnej i konstytucyjnego zagwarantowania, by zmiany przepisów podatkowych wymagały większości 3/5 głosów w Sejmie.

Sierpień

 • Adam Niedzielski przejmuje stery w Ministerstwie Zdrowia Eksperci pozytywnie oceniają powołanie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego na stanowisko ministra zdrowia. Jest merytoryczny, otwarty na dyskusję i argumenty – komentują zgodnie Krzysztof Łanda, b. wiceminister zdrowia i prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z ISBzdrowie.

 • Z każdym tygodniem aktywność gospodarcza jest coraz intensywniejsza a to oznacza, że powoli wspinamy się po schodach, aby powrócić do normalności. III i IV kwartał br. będą okresem odbudowy a skala recesji z 8 proc. będzie się sukcesywnie zmniejszała – uważa Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka PKO Banku Polskiego.

Wrzesień

 • Transformacja galerii handlowych w pocovidowej rzeczywistości powinna pójść w takim kierunku, żeby klient czuł, że jest to obiekt pierwszego wyboru do spędzania czasu. A przyszłość to omnichannel, drive-thru, VR (Virtual Reality) oraz e-sport – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca, rajdowiec, prezes Gemini Holding w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Telemedycyna, teleporady… w czasie pandemii wszystko, lub prawie wszystko możemy zmienić w „tele” a telemedycyna to nie rozmowa telefoniczna. Prawdą jest, że pandemia przyczyniła się do zainteresowania nowymi technologiami, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w medycynie – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach w rozmowie z ISBnews.TV. 

 • Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny w rozmowie z ISBnews.TV mówi o planach walki z COVID-19 na jesień 2020, sytuacji w epidemiologicznej w szkołach oraz odpowiada na pytanie, czy na jesień planowany jest kolejny lockdown?

 • Docelowy model zarządzania spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) będzie gotowy do końca roku. Wynik operacyjny za 7 miesięcy br. jest znacznie lepszy niż za rok 2019, kiedy to grupa zanotowała 1 md zł straty , poinformował ISBnews.TV prezes Andrzej Kensbok.

 • Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2020 odbywa się w cieniu pandemii COVID-19 i reżimie sanitarnym. Przy wejściu są wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w funkcje mierzenia temperatury i automatycznej dezynfekcji. Według oficjalnych danych w MSPO 2020 uczestniczy 185 firm z piętnastu państw.

 • Na temat wzrostu cen po wprowadzeniu podatku od sprzedażny detalicznej, planów powrotu do elastycznej linii kredytowej MFW, finansowaniu wydatków budżetowych w 2021 roku – mówił Tadeusz Kościńskim, minister finansów w rozmowie z ISBnews.TV

 • Koszty tarczy finansowej będą niższe niż pierwotnie zakładaliśmy. Łączna kwota pewnie będzie bliższa 80-85 mld zł. Mniej jest tej części zwrotnej, bo widzimy, że większość dużych firm korzysta z pożyczek, które mają charakter zwrotny – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z ISBnews.TV W rozmowie także o planach PFR, na jakich działaniach koncentruje się fundusz, o sytuacji branży górniczej oraz o planach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Październik

 • Nasza strategia została oparta na bardzo mocnym fundamencie. Diagnoza trendów okazała się trafiona. Postawiliśmy bardzo mocno na wzrost e-commerce i omnichannel. 9 miesięcy temu przewodniczący rady nadzorczej Dariusz Miłek mówił, że CCC nie jest przygotowane na kryzys. Mówiliśmy o innym kryzysie. Ten, który się wydarzył zaskoczył wszystkich. I na tamten kryzys rzeczywiście nie byliśmy przygotowani. Szybko zareagowaliśmy i szybko udało nam się wyjść z tej sytuacji – ocenił Marcin Czyczerski, prezes CCC w rozmowie z ISBnews.TV

 • Dzięki realizacji transakcji wyjścia z ATM plany wyjść z inwestycji na przyszły rok zostaną zrealizowane – poinformował ISBtech prezes MCI Tomasz Czechowicz. Ma w planach do 3-5 inwestycji w horyzoncie kolejnych 4-8 kwartałów.

 • O przyszłości polskiej artylerii, strukturze wschodniej flanki NATO, formowaniu pułku logistycznego w Łomży, budowie brygady combat support oraz o digitalizacji polskiej armii – rozmawialiśmy z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej.

 • Zrobiliśmy swoje – wyprodukowaliśmy immunoglobulinę z osocza ozdrowieńców. Teraz musimy przejść całą ścieżkę: ustalić protokół badań klinicznych, uzyskać zgodę komisji bioetycznej oraz dostać zgodę na dopuszczenie do obrotu od Urzędu Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych” – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes Biomed-Lublin w rozmowie z ISBnews.tv.

Listopad 

 • Jeszcze na początku roku firmy interesowały się kwestiami zmian klimatu, ochrony środowiska, cenami energii. Te ryzyka zeszły na dalszy plan. Firmy skupiły się na przetrwaniu, kosztach działalności i związanych z tym wynagrodzeniach – mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE w rozmowie z ISBnews.TV.  Prezes zwrócił uwagę, że jeśli porównamy kryzys z 2008 roku z obecnym, to wówczas przychody spółek w Polsce spadły o 1,3%, natomiast w II kw. tego roku spadek wyniósł około 14%. Jego zdaniem na koniec roku eksport spadnie o około 4 proc.

 • KGHM Polska Miedź widzi ogromne szanse związane z rosnącym popytem na miedź m.in. w Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii. A utrzymujący się stały popyt na świecie będzie miał pozytywny wpływ na wyniki spółki, poinformował ISBnews.TV prezes Marcin Chludziński.

 • Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreśla, że walka ze skutkami pandemii nie może się odbywać kosztem rujnowania gospodarki. Zaapelował do premiera o bezzwłoczny przegląd wprowadzonych ograniczeń wobec przedsiębiorców i nawiązanie rozmów z zamkniętymi branżami w celu ustalenia zaostrzonych warunków sanitarnych, umożliwiających ponowne otwarcie przedsiębiorstw.

 • Budimex SA oczekuje stabilizacji przychodów za 2021 rok. W bieżącym roku przychody będą wyższe niż w 2019 roku. Poprawi się również rentowność. Spółka chciałby rozwijać także projekty infrastrukturalne w Niemczech, nie wyklucza przejęć mniejszych podmiotów. Budimex SA rozwija segment utylizacji odpadów. W planach są przejęcia co najmniej jednej mniejszej firmy z branży w roku. Spółka podtrzymuje zainteresowana hydrotechniką, do energetyki ma ograniczone zaufanie – poinformował Dariusz Blocher, prezes Budimex SA

Grudzień

 • Fundusze inwestycyjne są zainteresowane polskim rynkiem obligacji. Liczę na to, że w najbliższym roku w Polsce rozwinie się DCM – czyli debt capital market – rynek kapitałowy instrumentów dłużnych. Widać duży popyt na tego typu instrumenty, szczególnie z ratingiem, ocenił Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Dwa debiuty miesięcznie byłyby zdrowym rytmem dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ocenił prezes Marek Dietl w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Rząd przyjął projekt ustawy o rezerwach strategicznych. Zgodnie z ustawą m.in. rozbudowane zostaną zadania Agencji Rezerw Materiałowych, która zmieni nazwę na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). O roli Agencji mówi Michał Kuczmierowski w rozmowie z ISBnews.TV.

 • PKN ORLEN rozszerza działalność w obszarze mediowym. Akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi Koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów.

 • Krytycznym parametrem jest szybkość szczepienia na COVID-19. Trwa inwentaryzacja punktów szczepienia prowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie punkty będą miały określoną przepustowość i indywidualnie do każdego z nich dopasujemy wielkość dawek, którą powinien ten punkt otrzymywać żeby szczepienia przebiegały płynnie i sprawnie – mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski w rozmowie z ISBnews.TV.

 • Tomasz Chróstny, prezes UOKiK w rozmowie z ISBnews.TV mówi m.in o: nowych przepisach dotyczących pokazów handlowych oraz o rozporządzeniu CPC dotyczącego m.in. zakupu kontrolowanego.

 • Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa, zamknięte zostaną wszystkie hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.W Sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się – od godziny 21:00 w dniu 31 grudnia do godz. 6:00 w dniu 1 stycznia. 28 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.