PKO Rotunda w nowej odsłonie wraca na mapę Warszawy

Zlokalizowana w sercu Warszawy PKO Rotunda już od pół wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy.  Przeszła spektakularną metamorfozę. Łączy w sobie funkcje dotychczasowego budynku z oczekiwaniami mieszkańców oraz najnowszymi trendami zrównoważonego rozwoju miasta.

Dzisiejsze otwarcie Rotundy jest zwieńczeniem kilkuletnich prac, bo to nie jest tylko sam etap modernizacji przez ostatnie 3 lata, ale też konsultacje społeczne, konkurs architektoniczny. Chcemy, aby Rotunda była miejscem spotkań Warszawiaków, bo zgodnie z ich życzeniami jest część wspólna. Chcemy, aby dobra atmosfera wróciła do Rotundy – mówi ISBnews.TV  Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Wideo: Borys Skrzyński Foto: materiały prasowe PKO BP

Odbudowana Rotunda to: 3000 m kw. powierzchni na trzech kondygnacjach, konstrukcja stalowa o wadze ponad 500 ton, 1200 elementów tworzących dach, 17 tys. roślin.

Decyzja o rewitalizacji została podjęta ze względu na zły stan techniczny budynku. Projekt wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku.

Największym problemem przy projektowaniu Rotundy było zmierzenie się z oczekiwaniami, z jej historią, z jej zapisem w świadomości Warszawiaków. To własnie nadzieje i oczekiwania, jak ten budynek powinien wyglądać było największym wyzwaniem. A atuty budynku będą możliwe do odkrycia w trakcie jego użytkowania – mówi Bartłomiej Gowin z pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Zrewitalizowany został również teren przed Rotundą. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi fasadami z roślin, które będą zielone przez cały rok. W całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin. Tutaj także została przeniesiona tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary katastrofy sprzed 40 lat. W lutym 1979 r. doszło do wybuchu, który spowodował zniszczenie budynku. Była to największa katastrofa powojennej Warszawy, w wyniku której zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych

Na poziomie 0 i -1 znajduje się placówka bankowa. Przestrzeń na poziomie -1 przeznaczona jest dla klientów bankowości osobistej oraz firmowych.  Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1 z kawiarnią, miejscem do odpoczynku, pracy i ciekawymi wydarzeniami. Strefa Spotkań będzie otwarta siedem dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-21 i 10-21 w weekend)