Marek Rogalski, DM BOŚ: Przed nami ważny tydzień dla złotego

 – Na rynku złotego dalej interesujące jest to co dzieje się na parze dolar/złoty. Dziś ta para spadła rano w okolicę 4,31zł. Jest to generalnie poziom bardzo niski. Słabość dolara jest pochodną tego co dzieje się na parze euro/dolar. Jest na poziomie 1,09 – mówi Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ w rozmowie z ISBnews.TV.

Rynek cały czas gra na dywergencje w politykach EBC i FED.

– Są oczekiwania, że FED zacznie już wygaszać cykl podwyżek stóp procentowych. ” Christophera Wallera z FED poparł koncepcję zmniejszenia skali podwyżek do 25 punktów bazowych. Jeżeli chodzi o EBC to spodziewana jest podwyżka stóp procentowych o 50 pb – dodaje Marek Rogalski.

W tym roku na jesieni możemy zobaczyć obniżki stóp procentowych.

– Euro wspierają „jastrzębie” komentarze ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego – Knot, Nagel – które sprawiają, że EBC jest odbierany, jako ten bank centralny, który w nadchodzących miesiącach będzie prowadził najbardziej restrykcyjną politykę.

Dzisiejszy kalendarz makro nie będzie szczególnie ciekawy. Więcej informacji poznamy jutro, kiedy spłyną szacunki dla indeksów PMI za styczeń. Również od wtorku zacznie się pojawiać więcej raportów wynikowych dla amerykańskich spółek, co może mieć istotny wpływ na przebieg notowań na Wall Street.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud