Lewicki, KPK: Ułatwiamy sektorowi MŚP pozyskiwanie unijnego dofinansowania

ENFI 2024

– Krajowy Punkt Kontaktowy, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu ułatwienie kontaktu i zebrania wszystkich informacji polskiemu rynkowi, który chciałby skorzystać z programów centralnych w Unii Europejskiej. W naszym przypadku mówimy o programach dotyczących instrumentów zwrotnych, pożyczkowych, kredytowych gwarancyjnych. Ośrodek powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich, Ministra Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego, w rozmowie z ISBnews.TV.

Podkreśla, że obecnie główną instytucją jest Minister Rozwoju i Technologii, ale współpracują również z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej, z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz szeregiem instytucji krajowych, komercyjnych i publicznych. To ponad 200 banków, funduszy, przedsiębiorstw leasingowych i tego typu podmiotów, które pozyskując finansowanie unijne dokładając swoje środki, środki prywatne, i umożliwiają przedsiębiorcom skorzystanie z preferencyjnego finansowania w postaci kredytów, pożyczek czy kapitału.

– Instytucje o których mówimy, są sprawdzone. Ponad 140 tys., a prawie 200 tys. umów to liczby, które dowodzą, że te instrumenty w praktyce się sprawdzają, są realnie wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców, przede wszystkim przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców – dodał.

Uważa, że to sektor MŚP ma największy problem z dostępem do finansowania zewnętrznego. Ponad 250 mld zł trafiło już do tych przedsiębiorców, a są to środki preferencyjne, czyli o wydłużonym okresie kredytowania, o niższej cenie lub o mniejszych wymaganiach zabezpieczeniowych. W tej chwili jeszcze dostępnych jest 5 mld zł w postaci atrakcyjnych pożyczek, kredytu leasingowego z instrumentów, z programów, które są aktualne.

– Na stronie internetowej można znaleźć bazę wszystkich instrumentów i bezpłatne doradztwo. Zaznaczam, że jest to ośrodek wspierany przez państwo, w związku z tym oferowana jest bezpłatna pomoc w zakresie informacji gdzie i w jakim zakresie można otrzymać wsparcie finansowe – podkreślił.

Podsumował, że dostępne są programy zarówno ogólne, skierowane do każdego przedsiębiorcy oraz programy ukierunkowane na konkretną dziedzinę, np. na technologię.

Przygotowała: Dominika Ostrowska
Wideo: Borys Skrzyński

[