Leszek Skiba, Bank Pekao SA: W Europie najlepiej z trudnymi sytuacjami radzi sobie Bank Pekao SA

– Jesteśmy najbardziej bezpiecznym bankiem w Europie. To jest wynik testów warunków skrajnych przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA). Przebadano 70 największych banków europejskich i sprawdzono, w jaki sposób zachowywałby się ich kapitał w sytuacji stresowej, czyli takiej, w której zakładamy wieloletnią, trudną sytuację makroekonomiczną — mówi Leszek Skiba prezes Banku Pekao SA w rozmowie z ISBnews.TV

Bank Pekao SA w sytuacji trudnej jest w stanie nadal zarabiać.

– Wśród przebadanych europejskich banków jesteśmy na pierwszym miejscu. To wynika po części z naszej polityki kredytowej. Jesteśmy bankiem ostrożnym, co powoduje, że lokowane u nas pieniądze są po prostu bezpieczne — dodaje Leszek Skiba.

Zadaniem banków z jednej strony jest udzielanie kredytów, ale z drugiej dbanie o depozyty swoich klientów.

– Od wielu lat jesteśmy na podium w badaniach EBA. Nasza ostrożność powoduje, że dookoła nas zdarzają się takie banki, które rosną szybciej, ale dla nas najważniejsze jest to, by rosnąć stabilnie w dłuższej perspektywie. To nam się udaje — mówi prezes Banku Pekao SA.

Zgodnie z tegorocznymi wynikami stress testów, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku Pekao byłby w 2025 r. na poziomie 18,6 proc. w scenariuszu bazowym z 3-letnim zyskiem na poziomie 12,3 mld zł oraz 15,4 proc. w scenariuszu skrajnym z 3-letnim zyskiem na poziomie 6,4 mld zł. Bank Pekao pozostał dochodowy w każdym roku trwania scenariusza. Obydwa wskaźniki kapitałowe są znacząco powyżej wymaganych przez regulatora poziomów oraz docelowych wskaźników kapitałowych.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[