Kwieciński, Pekao: zielone obligacje coraz popularniejsze wśród samorządów

Rośnie zainteresowanie samorządów finansowaniem zielonymi obligacjami. Koniunktura na rynku jest bardzo dobra i jest ono konkurencyjne wobec tradycyjnego finansowania dłużnego realizowanego przez kredyty – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej w rozmowie z ISBnews.TV.

– Bank Pekao SA ogłosił strategię na lata 2021-2024 także w obszarze ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance). Chcielibyśmy znacząco zwiększyć finansowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju. Chodzi o finansowanie projektów na około 30 md zł, ale w ramach tego finansowania chcemy żeby mniej więcej 2/3 czy ponad 20 mld zł było finansowanie w formule emisji zielonych obligacji. Przykładem tego są nie tylko emisje dla podmiotów prywatnych, ale również dla sektora publicznego – powiedział Kwieciński.

Polecamy: Zielone obligacje na modernizację śląskiej sieci tramwajowej

Pod koniec czerwca br. Bank Pekao ogłosił strategię ESG na lata 2021-2024. Planuje zwiększyć udziału finansowania zielonego w portfelu banku do ponad 4% wobec 1,3% w 2020 r. oraz zmniejszenie finansowania wysokoemisyjne do poniżej 1%. Bank postawił sobie cel w postaci organizacji finansowania nowych zielonych projektów na poziomie na kwotę ponad 30 mld zł w perspektywie do 2024 roku. W perspektywie 2030 roku Pekao planuje osiągnąć własną neutralność klimatyczną.

Polecamy nasze podcasty