Kwieciński, Bank Pekao: Liczę na wzrost zainteresowania kredytami inwestycyjnymi

 – Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP o 25 pb była symboliczna. To oznacza, że w ocenie ekspertów NBP poziom inflacji w Polsce osiąga już swoje maksimum. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będziemy świadkami spadku inflacji – mówi Jerzy Kwieciński wiceprezes Pekao SA w rozmowie z ISBnews.TV.

W ślad za spadkiem inflacji nastąpi spadek stóp procentowych.

– To nastąpi już prawdopodobnie w przyszłym roku. To prawda, że teraz nastąpił znaczny spadek popytu na pożyczki i kredyty w tym również kredyty inwestycyjne. Widzimy większe zainteresowanie kredytami walutowymi. Dla gospodarki byłoby bardzo źle, gdyby stopy procentowe utrzymywały się na tak wysokim poziomie jak teraz – dodaje Jerzy Kwieciński.

Wzrost cen energii spowodował ogromny popyt na kapitał obrotowy.

– Nadpłynność finansowa firm właśnie topnieje. Sporym dla nas wyzwaniem będzie okres zimowy, bo nie wiemy jak będzie się zachowywała Rosja, która wyraźnie gra gazem – mówi Kwieciński.

Pekao SA jest najsilniejszym bankiem, jeśli chodzi o obsługę średnich i małych firm.

– Mamy spore doświadczenie w obsłudze naszych klientów. Jesteśmy drugim bankiem pod względem aktywów na polskim rynku i jesteśmy w tym trudnym okresie przygotowani do współpracy z firmami. Liczę na to, że na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku powinniśmy mieć odbicie po wysokiej inflacji i wzrośnie popyt na kredyty zwłaszcza inwestycyjne – prognozuje Jerzy Kwieciński.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud