Kiepas, analityk Tickmill: Nerwowość na rynkach finansowych potrwa dłużej

 – Za nami kolejny wakacyjny i niezmiernie gorący tydzień na rynkach finansowych. Euro/Dolar walczył z poziomem parytetu a dolar w relacji do złotego wyznaczał nowe historyczne maksima. To był tydzień słabości złotego a z drugiej strony spadków na rynku akcji. Inwestorzy obawiali się dalszej recesji i podwyżek stóp procentowych przez FED – mówi Marcin Kiepas analityk Tickmill w rozmowie z ISBnews.TV

Mijający tydzień przyniósł też spadek cen ropy naftowej.

– Jest w błędzie ten kto myśli, że gorący okres na rynkach finansowych się szybko skończy. W kolejnym tygodniu dalej będziemy obserwowali walkę pary euro/dolar z poziomem parytetu. Wszystko wskazuje za tym, że ten poziom zostanie przełamany, bo z jednej strony mamy wysoką inflację w USA przy wciąż bardzo dobrych wynikach amerykańskiej gospodarki. FED też ma skłonności do podwyższania stóp procentowych. Z drugiej strony mamy słabnącą gospodarkę europejską z ryzykiem nasilenia się kryzysu energetycznego – dodaje Kiepas.

O tym jak kształtuje się koniunktura, po obu stronach Atlantyku inwestorzy przekonają się w piątek.

– Wtedy zostaną opublikowane najnowsze indeksy PMI od Japonii przez Europę po Stany Zjednoczone – mówi Kiepas

W czwartek poznamy decyzję EBC.

– Rynek zakłada, że pierwszy raz od dłuższego okresu EBC w odpowiedzi na wysoką inflację w Europie podniesie stopy procentowe o 0,25 pb – przewiduje Marcin Kiepas.

21 lipca kończy się przestój gazociągu Nord Stream 1.

– Teoretycznie od 22 lipca gaz powinien zacząć ponownie płynąć, Gdyby tak się nie stało to rynki zaczną jeszcze bardziej obawiać się głębokiej recesji w Europie – zauważa analityk Tickmill.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud