Za 2018 rok Bank Gospodarstwa Krajowego miał 450 mln zł zysku. Oznacza to, że bank osiąga dobre wyniki a tym samym wspiera polską gospodarkę – mówiła ISBnews.TV Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach 13-15 maja br.

– Nasze kapitały wzrosły w ciągu trzech lat do 19,1 mld zł, co oznacza, że nasze możliwości przyrastają. Aktywa banku to prawie 90 mld zł. Oznacza to, że bank rośnie w siłę, ale nie chodzi o siłę banku tylko o siłę oddziaływania na gospodarkę. Współczynniki wypłacalności, który ukształtował się powyżej 30 proc. oznacza, że bank jest bezpieczny ale też dobrze zarządzany pod względem kosztowym. Wskaźnik kosztów do dochodów osiągnął 34 proc. – mówiła prezes BGK.

Beata Daszyńska-Muzyczka zwróciła uwagę, że wyniki pozwalają bankowi na wsparcie polskiej gospodarki. – Nasze zaangażowanie kredytowe w 2018 roku wzrosło o ponad 6 mld zł i przekroczyło 33 mld zł. To oznacza, że gospodarka i przedsiębiorcy potrzebują tych pieniędzy – podkreśliła.

Prezes banku mówiła też o polskich eksporterach i na temat przedstawicielstwa w Brukseli. Kolejne przedstawicielstwa BGK będą otwierane w tym roku we Frankfurcie i Londynie. W planach jest Waszyngton i Nowy Jork.